15° Açık
  • EURO 6.52
  • DOLAR 5.85

Ahbaplar, Ramazan’da Baba Dostu’nda buluşacak

EKONOMİ - 7 Mayıs 2019 18:20 A A

Bahçelievler’de uzun yıllardır faaliyet gösteren Baba Dostu Cağ Kebabı, bu yıl Ramazan ayında iftar menüsüne zam yapmadı. Geçen yılki tarifeyi uygulayacak olan firma, müşterilerini bu lezzeti tatmaya davet ediyor. Baba Dostu Cağ Kebabı Kurucusu Ahmet Özçelik, bu lezzeti gazetemize anlattı

 

Bahçelievler’de faaliyet gösteren Baba Dostu Cağ Kebabı, bu Ramazan ayında iftar menü fiyatlarına zam yapmadı. Kocasinan Mahallesi, Mahmutbey Caddesi’nde 8 yıldır hizmet veren, ‘Erzurum Cağ Kebabının gerçek mekanı’ sloganıyla tanınan Baba Dostu Cağ Kebabı, lezzetiyle de ün salmış durumda.

BABA DOSTU’NUN HİKAYESİ İLGİNÇ

Restoranın kurucusu Ahmet Özçelik, Bahçelievler halkının kendilerini benimsediğinin altını çizerek, firmaya ismini veren Baba Dostu’nun hikayesini şöyle anlattı: “Benim dedemin babası köyde hatırı sayılan insanların başında gelen biriymiş. Ekonomik durumu iyi olmamasına rağmen köyümüze gelen yabancıları ağırlar ve misafirperverlikten büyük hoşnutluk duyarmış. Misafir kalan insanlar dedem hakkındaki memnuniyetliklerini her gittikleri yerlerde ve konuşma ortamlarında dile getirirlermiş. Bu alışkanlık babadan oğula devam etmiş. Bu vesile ile beni gören köylüler ve civar köylerin büyükleri benim kendimi tanıtmamdan sonra geçmiş günleri yad ederek bana, ‘Biz seninle baba, ata dostuyuz’ derlerdi ve bu beni son derece duygulandırır ve mutlu ederdi. Bu vesile ile işyerimin adını Baba Dostu koydum.”

ERZURUM’UN EŞSİZ LEZZETİ TÜRKİYE’DE NAM SALMIŞ

Ahmet Özçelik, Erzurum’un eşsiz lezzeti cağ kebabının yapılışıyla ilgili gazetemize bilgiler verdi. Buna göre, “Cağ kebabı yatık döner olarak bilinen kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır. Kuzu etinin rahatsız eden kısımları, yani sinirleri tek tek alınır. Ete yalnızca soğan, karabiber ve tuz ile terbiye verilerek salamurası yapılır. Erzurum’a özgü olan Cağ Kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır.”

‘ERZURUM’DA ŞİŞE CAĞ DENİYOR’

“İlk kez duyanlar, “Cağ”ın ne olduğunu merak ediyor. Çünkü Erzurum’da “şiş”e, “cağ” deniliyor. Odun ateşinde pişirilen etler, cağlara dizilerek kesilir. Cağ Kebabı’nın ilk ismi, ahbap kebabıdır. Erzurum’da dost sohbetlerinde yapılan ahbap kebabı, zamanla Cağ Kebabı’na dönüşmüş. İlk bakışta “ağır” gibi duran Cağ Kebabı son yıllarda çok revaçtadır. Bunun sebebi Cağ Kebabı’nda kullanılan kuzu etinin kolesterol değerinin, tavuk etiyle aynı, yumurtadan ise daha düşük olması. Bilimsel raporlarda Cağ Kebabı’nın düşük kolesterollü olduğu belgelenmiştir.”

MENÜLER HER KESİME HİTAP EDİYOR

Büyük ve Küçük menüde neler var: “Büyük menüde sunum tek tek olur ve sıcak bir şekilde servis edilir. Siz dur diyene kadar servis devam eder. Salata, soğan ve söğüş ikramımızdır. Küçük olan menüde ise porsiyon Cağ Kebabı iki adet olur, yanında soğan, salata ve köy yoğurdu ikram edilir.”

AYRAN AŞI VE KADAYIF DOLMASI DA VAR

Bu arada restoranda Erzurum’un ünlü çorbası Ayran Aşı (Aş Otu) ve Kadayıf Dolması da gelen müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Ayran Aşı Nedir:

Ayran aşı buğday deni ile yapılan ve Erzurum’da “aş otu” denilen farklı bir bitkinin ilave edildiği, Erzurum’un ve midenin dostu diyebileceğimiz mükemmel bir çorba çeşididir.

Kadayıf Dolması Nedir:

Erzurum mutfağının bir başka önemli lezzeti de Kadayıf Dolması’dır. Özellikle Ramazan ayında her Erzurumlunun iftar sofrasında olmazsa olmazlarındandır. İçerisinde ceviz bulunan çok hafif bir tatlı çeşididir.

Haber: Engin Öder/Murat İnci

EKONOMİ - 18:20 A A
BENZER HABERLER