14° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.47
  • DOLAR 5.81

Akıllı lens nedir?  

EKONOMİ - 19 Kasım 2018 13:29 A A

Son günlerde çoğu kişinin bahsettiği akıllı lens, bazı göz problemleri için göz içerisinde kullanılan lenslerdir

 

Tıbbi ismi ile trifakal ve multifokal olarak ifade edilen çok odaklı göz içerisinde kullanılan lens çeşitleridir. Bu lenslere toplumda akıllı lens denilmektedir. Akıllı lensler katarakt operasyonu esnasında uygun olan hastalara kullanılır. Göz içi lensler, üç kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar çok odaklı ( multifokal), tek odaklı ( monofokal) ve 3 odaklı ( trifokal) olarak tanımlanabilir. Katarakt operasyonunda tek odaklı (monofokal) lenslerin takıldığı kişiler operasyondan sonra uzak gözlüğünü kullanmamaktadırlar. Fakat yakın mesafe için gözlük kullanmak durumunda kalırlar.

Akıllı lens seçenekleri arasında bulunan çok odaklı mercek yani multifokal takılan hastalar uzak ve yakın mesafeyi görebildiği için gözlük takmadan hayatlarını devam ettirebilmektedirler. Katarakt operasyonunda çok odaklı lenslerin takıldığı hastalar gözlük olmadan kitap okuyabilmekte, televizyon seyredebilmekte ve bilgisayar kullanabilmektedir. Katarakt operasyonu esnasında kişiye hangi merceğin takılacağı muayede doktor tarafından belirlenmektedir. Bunun için detaylı incelemeler yapılır ve göz yapısına göre karar verilir.

Akıllı Lens Neden Tercih Edilir?

Göz içerisinde her kişinin doğal lensi bulunur. Doğal lensin yapısı elastik ve saydam olmakta, yakın, uzak fark etmeksizin şekil değiştirebilmektedir. Estek yapısı olmasından dolayı kişi uzak mesafeye rahat bir şekilde odaklanabilir. Lensin yapısı sayesinde uzak ve yakın net olarak görülebilmektedir. Fakat yıllar içerisinde vücut görevlerini eskisi gibi yerine getirememeye başlar. Yaşın artmasıyla bazı bölgelerde yaşlılık belirtileri meydana gelmektedir. Vücutta meydana gelen bu belirtilerden biri gözlerdeki net görememe problemidir. Gözde yer alan doğal lens yaştan etkeninden dolayı esnek yapısını zaman içinde kaybeder. Dolayısı ile yakına bakma sürecinde şekil değiştiremez hale gelir ve aynı zamanda yakın mesafeye odaklanamaz. Bir süre sonra da saydamlık kaybolduğu gibi katarakt oluşmaktadır.

Genel itibari ile 40 yaşından sonra esnek yapısını kaybeden doğal lens yeniyle değiştirilmektedir. Doğal lensin yerine takılacak olan araca akıllı lens denir. Akıllı lensler ara mesafe, yakın ve uzak mesafenin kaliteli bir şekilde görülmesini sağlar. Akıllı lenslerin takılmasıyla kişide göz numarası ilerleme problemine neden olmaz. Katarakt ameliyatının yapılmasıyla göz içinde katarakt meydana gelmemektedir.

Uzak, yakın, orta mesafeleri görmek için kullanılan akıllı mercek gözlük kullanma ihtiyacını ortadan kaldırırken kişinin rahat hareket etmesini sağlar. Katarakt ameliyatının yapılmasıyla saydamlığı kaybolan göz merceği yerine ameliyat aracılığı ile bu merceğin yerleştirilmesi yapılır. Monofokal olduğunda hasta sadece uzak mesafeyi rahat görebilmekte yakın mesafe içinse gözlük kullanmaktadır. Multifokal mercekler de hem yakın hem de uzak görüş sağlamaktadır.

Akıllı mercek yani trifokal yerleştirildiğinde birey yakın, uzak, orta mesafedeki alanlar gözlük kullanılmadan görülebilir. Akıllı merceklerin kontakt ve gözlük kullanmayan kişiler tarafından tercih edildiği söylenebilir. Uygulanması için hastanın miyop, astigmat ve yahut da hipermetrop göz problemine sahip olması gerekir. Uygulamadan sonra ortaya çıkan olumlu sonuçlardan biri yakın, orta veya uzak mesafeleri net bir şekilde görebilmektir. Ayrıca bu görme sürecinde mercekten dolayı gözlük kullanılmaz. Bunun yanı sıra mercekler gece ve gündüz saatlerinin kaliteli olarak görülmesini sağlamaktadır. Gözde oluşan sağlık problemleri, göz muayenesi, göz ameliyatı veya akıllı mercek taktırmak gibi işlemleri yaptırmak için göz hastalıkları konusunda uzman doktorlar ile çalışan Batı Göz Hastanesi ile iletişim kurulması önerilebilir.

Kaynak-Haber merkezi

EKONOMİ - 13:29 A A
BENZER HABERLER