22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/bahcelievlerexpr/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/bahcelievlerexpr/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağışıklık sistemini bomba gibi yapan içecek! 

Son yıllarda sağlık üzerindeki etkilerinin anlaşılmasıyla daha sık tüketilmeye başlanılan Kefir’in faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar,bağışık sistemini güçlendirmek isteyenlere Kefir’in tüketilmesini öneriyor
SAĞLIK - 22 Mayıs 2020 02:33 A A

Kafkaslardan tüm dünyaya yayılan kefir son yıllarda sağlık üzerindeki etkilerinin anlaşılmasıyla adı daha sık duyulan gıdalardan biri haline geldi. Uzmanlar tarafından her fırsatta tavsiye edilen kefir, içeriğindeki probiyotiklerle vücudu birçok hastalıktan koruyor. Faydası saymakla bitmeyen Kefirle ilgili bilinmeyenler;

KANSERE KALKAN OLUYOR

Kefir vücuttaki hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir ve kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Düzenli olarak tüketilen kefir tümör oluşumunun önüne geçiyor.

HÜCRELERİ YENİLİYOR

Probiyotikler sayesinde kefir yaşlanmanın önüne geçer ve ciltteki hücreleri yeniler. Sakinleştirici özelliği ve enerji vermesi sayesinde içenler kendini daha sağlıklı ve dinç hisseder.

VİRÜS VE BAKTERİLERE SAVAŞ AÇIYOR

Kefir, bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. İçeriğindeki probiyotikler sayesinde bakteri ve virüslerle savaşır.

KABIZLIĞA SON VERİYOR

Kefirin içeriğinde bolca bulunan probiyotik bağırsakların ve midenin korunmasını aynı zamanda düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkili rol oynuyor. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız günde 1 bardak kefir iyi gelecektir.

ALERJİ VE ASTIMI ÖNLÜYOR

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücutta iltihap ve yangı giderici etkiler göstererek alerji ve astımı önler.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

İçeriğindeki yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayan kefir günde 2 bardak tüketildiğinde vücudun kalsiyum oranının yüzde 60’ını sağlar. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların ve ileri yaştaki kişilerin kemik sağlığı açısından tüketmesinde fayda vardır.

KEFİRİN BAŞKA FAYDALARI VAR MI?

Kolesterolü düşürür, tansiyonun dengelenmesini sağlar, enerji verir, kronik yorgunluğu önler, metabolizmanın çalışmasını sağlar, uyku sorunlarının önüne geçer, kan şekerini düşürür, kalp hastalıklarının tedavisinde etkilidir, kilo vermeye yardımcı olur.

KEFİRİ KİMLER, NASIL TÜKETEBİLİR?

Çocukluk döneminde gelişime olan faydası sebebiyle ara öğünde 1 bardak kefir tüketilmesi çocukların kemik gelişimine oldukça katkı sağlar. Yetişkinlerde ise günün her saatinde kefir tüketilebilir. Günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Ara öğünlerde kefir tükettiğinizde daha uzun süre tok kalırsınız.

SAĞLIK - 02:33 A A
BENZER HABERLER