13° Kapalı
  • EURO 6.47
  • DOLAR 5.81

Çocuklardaki süt dişlerini hafife almayın

SAĞLIK - 24 Nisan 2018 17:43 A A

Bahçelievler’de diş denilince akla gelen Dental Group Cengiz Bahçevan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, dişlerin insan yaşamındaki önemine değindi. Özellikle çocuklardaki süt dişlerinin ihmale gelmediğinin altını çizen Diş Hekimi Billur Bahçevan, anne adaylarının hamilelik sürecinde beslenmelerine çok dikkat etmelerini söyledi. Gazetemize konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Bahçevan, Pedodonti’nin de öneminden bahsetti.

Billur Bahçevan, çocuk yaşta dişlere gereken önemin verilmesini gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Çocuklarda diş sağlığı anne karnında başlar. Daimi dişlerin çıktığı ve süt dişlerinin döküldüğü  zaman ise 0-12 yaş  arasıdır. Hamilelik dönemin adayının yeterli ve dengeli beslenmesi, bebeğin süt dişlerinin sağlıklı sorunsuz olarak çıkmasına, sürekli dişlerin de bu sayede yine sorunsuz  olarak ağızdaki yerlerini almasına imkan sağlar.

Çocuklarda ilk diş çıkarma ortalama olarak 6 aylıkken başlar ve 30. Ayda genellikle tamamlanır. Bu süre zarfında 2 yaş civarına kadar ağız içi temizliği anne yardımıyla  macunsuz olarak yumuşak fırça ile yapılmalı. 3 yaşından itibaren de çocuğa diş fırçalama eğitimi verilmelidir. Mümkünse çocuklar 3 yaş civarında ağızlarında herhangi bir sorun olmadan ilk olarak diş hekimi muayenehanesine götürülerek alıştırılmalıdır. Diş hekiminin korkulacak bir kişi ve ortam olmadığı anlatılmalıdır .”

PEDODONTİ NEDİR?

Pedotonti  çocuklarda süt dişlerde, karma dişlenme döneminde ağız hijyenin sağlandığı ve bu dönemde karşılaşılan sorunların tedavisinin yapıldığı, kor uyucu diş hekimliği uygulamalarının yapıldığı  bir bilim dalıdır. Bütün bu uygulamaları çocuk diş hekimi yapar. Diş hekimleri, ağızda ilk süt dişinin görüldüğü zamandan son süt dişlerinin döküldüğü zamana kadar olan süreden sorumludurlar.

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ

Süt dişleri altında bulunan daimi dişlere rehber görevi yaparlar. Bu nedenle ağız içinde daimi dişler yer alana kadar sağlıklı ve tam gereken sürede yer almaları, erken kaybedilmemeleri ve çürümemeleri halinde eğer düşme zamanları gelmemişse tedavi edilmeleri gerekmektedir,

SÜT DİŞLERİNİN GÖREVİ

·         Çocuğun düzgün çiğnemesini ve beslenmesini sağlar.

·         Çocuğun konuşma ve telaffuzunun gelişimi için çok önemlidir.

·         Çocuğun kendini güzel ve eksiksiz hissetmesine yardımcı olur.

·         Sürekli dişlerin gelişimini normal olarak tamamlaması için rehber görevi üstlenirler.

SÜT DİŞLERİNDEKİ SORUNLAR

Süt dişleri, henüz daha kendi kendine yetemeyen bireylerde bulunduğu  için temizliğini sağlamak da çok kontrollü olmamaktadır. Özellikle biberon ve emzik kullanan çocuklarda şekerli gıdaların tüketimiyle çürükler oluşur. Ayrıca  parmak emme, uzun süreli biberonla beslenme ya da yalancı emzik kullanımı sonucu çenesel bozukluklar meydana gelmektedir

Süt dişlerinin mine tabakası daimi dişlere göre daha incedir. Dolayısıyla bu dişlerde çürük başladıktan sonra ilerleme hızı da çok süratli olmakta ve bu da çocukların ancak ağrı, şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır. Yani ağrı meydana gelene kadar aileler rutin olarak çocuklarını bir diş hekimine götürmüyorlarsa çürükten çok geç haberdar olarak bu dişlerin tedavi şansını zora sokabilirler.

Süt dişlerinin korunması için yapılabilecek en doğru şey bebeğe çikolata ve şeker gibi mümkün olduğunca az verilmelidir. Şekerin kendisi zehirdir ve çocuklar şekerle ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyi olur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

·         Bebek emzirildikten sonra hemen uyutulmamalıdır.

·         Dişlerini ıslak bir pamukla temizledikten sonra uyutmak en doğrusudur.

·         Bebeği biberonda ki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu bebeği kusmaya zorlayabilir.

·         Ve kusma da asitli bir ağız ortamı oluşturarak çürüklere sebep olabilir.

·         Bebek ve çocuklara katkılı meyve suları ve asitli içecekler vermeyiniz.

·         Bebek ve çocukların dişlerini onların yaşlarına uygun fırça ve macun ile temizleyiniz.

ERKEN SÜT DİŞİ KAYIPLARI

Süt dişleri normal olarak 30 ay civarında sürmelerini tamamlarlar. Bu süreden itibaren sürekli dişlerin çıkmalarına kadar geçen sürede eğer elde olmayan sebeplerle kaybedilirlerse ileride büyük sorunlara sebep olabilirler. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun bir süt dişi zamanından önce kaybedilecek olunursa alttaki daimi dişin doğru yönde sürmesini sağlamak amacıyla mutlaka yer tutucu yapılması gerekmektedir. Bu yer tutucular daimi dişin sürme zamanına kadar ağızda muhafaza edilmelidirler.

Son olarak dikkat çekmek istediğimiz önemli bir husus da çocuklardaki ön dişlere gelen travmalar nedeniyle dişin yerinden çıkması halinde, eğer diş ilk 24 saat içinde bulunarak ve de süt dolu bir kap içinde muhafaza edilerek diş hekimine götürülecek olunursa yerine tekrar yerleştirilmesinin mümkün olduğu konusudur. Ön diş kayıpları hem estetik hem de fonasyon (konuşma) bozukluklarına yol açtıkları için bu bilgi önemlidir.

Haber: Engin Öder

SAĞLIK - 17:43 A A
BENZER HABERLER