Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.53
  • DOLAR 5.89

Çocukların boyu nasıl uzatılır?

SAĞLIK - 24 Nisan 2018 17:47 A A

Hastalara önerdiği doğal yöntemlerle adını duyurmayı başaran Yrd. Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller, çocuklarda boy uzatma, kilo aldırma ve kilo verme, böbrek rahatsızlığı, idrar kaçırma, kulak iltihabı, ateş düşürme, migren ve baş ağrılarını yok etme gibi yöntemlerini açıkladı.

Mamayla beslenen çocuklarda 2 yaşında immulite zayıflığı görülüyor diyen Gözlükgiller, “Normalde ergenliğe gidiş yaşı mama kullanan çocuklarda, normal doğal gıdalarla beslenen çocuklara göre daha erkendir. Normalde ergenlik yaşı kızlarda 12.6, erkeklerde 11.6 iken bu 10’lu yaşlara kadar düşer. Bunun sonucunda da kısa boylu bir toplum olma durumuyla karşı karışa kalırız. Avrupa toplumlarında; doğumdan ölüme kadar geçen ömür her yıl daha ileri gitmektedir. Uzun yaşama ömrü Almanya’da 80 iken, bizim ülkemizde 72.6’dır. Dengeli beslenme gerekir. Tekdüze beslenmeler yanlıştır. Günlük gıda tüketimimizin yüzde 40’nın protein, yüzde 40’ının yağ, yüzde 20’sinin de karbonhidrat olması lazımdır” dedi.

ATEŞ DÜŞÜRME VE KULAK İLTİHABINI ÖNLEME

Çocuğunuzun 38,5 dereceden yukarı ateşi yoksa doktora götürmeniz doğru değildir diyen Gözlükgiller, “Biraz sirkeli ve limonlu su çocukların ateşini düşürmede çok etkilidir. Diz kapaklarına ve kollarına sürdüğünüzde ateş düşer. Hatmi çiçeği, nane ve limon çocukların gribal enfeksiyonunu gidermede birebirdir. Çocuklarda diş çıkarma esnasında en sık rastlanan kulak iltihabıdır. Kırmızı soğan suyu kulak iltihaplarında veya kulak kirlerinde kullanabileceğimiz doğal bir gıdadır.  Yapmanız gereken; soğanı 8 veya 10 parçaya bölüp bir saat bekletiyorsunuz ve sonunda çocuğunuzun kulaklarına ikişer damla damlatıyorsunuz” diye konuştu.

ASTIMDAN KURTULMANIN YÖNTEMİ

Gözlükgiller, “Masa başında oturarak çalışmak vücutta kötü yağların birikmesine yol açıyor. Bu yağlar da en çok böbrek ve karaciğeri seçiyor. Kanser riskiniz artıyor. Tükettiğiniz ve doğal olmayan gıdalarla da karaciğerinize antitoksin veriyorsunuz. Eski domatesler, salatalıklar kalmadı. Bize en çok gelen hasta grubu astımdır. Çünkü rutubeti çok yüksek olan İstanbul’da astım hastalığı sık görülüyor. Ankara ve Kayseri gibi karasal iklimin olduğu yerlerde de az görülmektedir. Astım hastalarına çözüm bulamazsak, şehri terk etmelerini istiyoruz. İnsanlarda kronik öksürük var. Maalesef bunlar astımın habercisidir. 22 yaşlarda sigaraya başlayanların 50’li yaşlarda akciğer nakli geçirmesi çok yüksektir. Astımın tedavisinde çok yoğun kortizon kullanımı, çocuklarda kemik yapılarında erime. Ciddi bir yağlanma gibi sonuçları doğurur. Astım için benim çok tavsiye ettiğim bir karışım var: Karaturpun içini oyuyoruz ve içine iki tatlı kaşığı kestane balı, iki tatlı kaşığı keçi boynuzu pekmezi, iki baş sarımsak, üç tane çörek otu, iki tane yaban mersini koyuyoruz. Bunları karıştırıyoruz ve 6 saat buzdolabında bekletiyoruz. Sonra sabah ve akşam iki tatlı kaşığı tüketiyorsunuz” diye konuştu.

ÇOÇUKLARDA BOY NASIL UZATILIR?

Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi boy kısalığı hakkında diyen Gözlükgiller, “Çocukların normalde doğum kiloları 3300 gram civarındadır. Boyları 50 cm. 6 aylıkken çocuğun kilosunun iki katına çıkması beklenir. Bir yaşında da üç katına çıkması beklenir.  Boylarında ilk bir yaşında 75 cm olması beklenir. İki yaşına kadar 85 cm. kilo da yaklaşık 12.5 kiloya gelir. Bu genetik faktörlere göre değişir. Erkek çocuk annenin babasına ya da dayıya benzer. Kız da babanın kız kardeşine ya da babaannesine benzer. Eğer babaanne ya da hala gibi kısa kriterler varsa, daha iyi kavramanız lazım. Boy için yaş çarpı 5, artı 80. Yani 5 yaşındaki bir çocuğunuz var, 5 çarpı 5 artı seksen: 105 cm. Standart boydur. Kilo olarak yaş çarpı 2 artı 8.Yani 5 kiloluk bir çocuğu hesapladığınızda 10+8:18 kilo olması lazım. Yüzde 10 fazlasına izin veriyoruz. Yani 19.8 kiloya tekabül ediyor. Bunun üzerindekilere kilolu diyoruz. Çocuk 105 cm değil de, 101 cm ise boy kısalığı var demektir. Bu çocuğa bir an önce müdahale etmemiz lazım. 12 yaş öncesinde çocuklarınızı doktora getirmeniz lazım ki, müdahale edip geliştirelim. Çocuklarda boy uzatma yöntemi bitkisel olarak: 100 gram keçi boynuzu pekmezi (kız çocuklarda hurma pekmezi kullanılmalı), 100 gram kestane balı, bunların içine 4 ya da 5 tane kuru kayısı katılmalı. 10 gram kadar propolis, 10 gram polen,20 gram ekinezya, 8 tane siyah kuru üzüm, 10 gram çemen, 10 gram vuslat ve bir çay kaşığı arı sütü. İşte bu karışım 3-4 cm uzatır. Bunlarla ve vitamin takviyesiyle uzatıyorsunuz. Bitkilerle daha çabuk uzatıyorsunuz. Onun için insanları bitkiye karşı sıcak davranmaya, bitki kullanarak çözüyoruz” ifadelerini kullandı.

KİLO VERMEK İÇİN BİTKİSEL YÖNTEM

20 gram stelya çayı, 10 gram sarı kantaron, 10 gram altın otu bunların üçünü topluyorsunuz kaynatılmış bir su bardağında 20 dakika bekletiyorsunuz. Ve yemeklerden yarım saat önce içiyorsunuz. Bir ay içinde 5 kilo ve daha fazlasını veriyorsunuz.

BÖBREK RAHATSIZLĞINI GİDERMEK İÇİN

Gilaburu suyunu sabah aç karnına tüketildiği zaman böbrek rahatsızlığını giderir. Maydanoz suyuyla birlikte kullanırsanız cildi gençleştirir. Gilaburu suyu, maydanoz suyu ve nane üçünü birden her sabah içerseniz o zaman kilo verirsiniz.

MİĞREN VE BAŞ AĞRILARINI YOK ETME!

Soğan kürünü kullanırsanız migren ve baş ağrılarınız yok olur. Kırmızı soğanın içini oyuyorsunuz. İçine 8 tane siyah üzüm, 4 tatlı kaşığı acı şalgam, 8 tane keten tohumu, yarım incir ve bir tatlı kaşığı susamyağı. Bunları karıştırıyorsunuz, rendeliyorsunuz ve her sabah akşam bir tatlı kaşığı içiyorsunuz.

İDRAR KAÇIRMAYI ÖNLEME

Kullandığımız ilaçlar kısırlığa yol açar. 10 gram sarı kantaron ve 10 gram altın otu. Bunu yine kaynatılmış su bardağında demleyerek, yatmadan bir saat önce çocuklara 15 gün boyunca içirdiğiniz zaman idrar kaçırma şikâyetinin yok olduğunu göreceksiniz.

Editör: Engin ÖDER

SAĞLIK - 17:47 A A
BENZER HABERLER