Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.53
  • DOLAR 5.89

Hayati İnanç: Dünya için değil, ahiret için hazırlanın

Araştırmacı Yazar Hayati İnanç, Bahçelievler’de gençlerle bir araya geldi. Esprileri ile zaman zaman güldüren İnanç, katılımcıların hem kulağına, hem gönlüne hitap etti
EĞİTİM - 2 Aralık 2019 00:13 A A

Avukat-Yazar Hayati İnanç, İstanbul Bahçelievler’de ‘Hayata geç kalma’ adlı söyleyişi de gençlerle buluştu.
Bahçelievler belediyesi ev sahipliğinde, Sınav Anadolu Lisesi işbirliğiyle gerçekleşen konferansa ilgi oldukça yüksekti. Hayati İnanç’ı dinlemek isteyen yüzlerle hayranı belediye önünde uzun kuyruklar oluşurdu. Salona giremeyenler ise büyük üzüntü yaşadı.

Yaşamına dair kesitlerden örnekler veren İnanç, her konferansta vasiyetinden bahsettiğini aktararak, “Bir süre önce geçirdiğim kalp krizi sonucu hastanede tedavi sürecim olmuştu. Tedavi sürecinde doktorla olan sohbetimde bana bir kitabı okumam konusunda tavsiyede bulunmuştu. İşaret ettiği kitabı okudum ve ardından vasiyetimi hazırlamaya başladım. Vasiyetimi internet aracılığıyla da paylaştım. Bu vasiyetimi ben ömrümü tamamladıktan sonra benimle öbür dünyada karşılaşan herkese soracağım. Vasiyetim için ne yaptın diyeceğim. Bunun için salonda bulunanlardan vasiyetimi okumasını istiyorum” dedi.

“ŞİİRDE ÜSTADIM NABİ’DİR”

Esprileri ile dinleyenleri zaman zaman güldüren İnanç, şiirde örnek aldığı ismin Nabi olduğunu açıkladı. İnanç, “Çok şairlerden etkilenmişimdir. Bu isimlerin en başında Nabi gelir. Şiirde üstadım odur. 40 yıldan bu yana divânıyla meşgulüm. Ve mahşerde karşılaştığımızda tanıyacağıma eminim” ifadelerini kullandı.

“AHİRET HAYATINA HAZIRLANIN”

Yazar Hayati İnanç, insan ömrünün bir gün tamamlanacağını, dünya hayatına değil ahiret hayatına insanların hazırlanması gerektiğine değinerek, gençlere tavsiyelerde bulundu.

İnanç; Şair Nabi, Şeyh Galip, Baki, Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim’den okuduğu beyitlerle dinleyicileri Divan Edebiyatı’nın nadide dünyası ve eserleri arasında dolaştırdı.

İnanç, ayrıca program boyunca gençlik yıllarında yaşadığı ve hayatında iz bırakan olayları kendine has mizahi anlatımı ile paylaşarak dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Bu arada konferansa Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcıları Göksel Erdem, Ayhan Kalkan ve Sınav Anadolu Lisesi Şirinevler Şubesi Müdürü Mustafa Güler de katılım sağladı. İnanç’a program sonunda çiçek takdim edildi.

Foto/Haber: Engin Öder

EĞİTİM - 00:13 A A
BENZER HABERLER