14° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.47
  • DOLAR 5.81

‘Meslek Liseleri’nin öneminden bahsedildi

EĞİTİM - 13 Ocak 2019 19:21 A A

‘Türkiye’nin Geleceği Mesleki Eğitim ve Yerli Üretimde’ konulu panelde sorunlar masaya yatırıldı. Çözüm önerileri sunan konuşmacılar, önemli bilgiler aktardı. Panele ise ilgi yoğundu

 

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Türkiye’nin Geleceği Mesleki Eğitim ve Yerli Üretimde’ konulu bir panel tertipledi. Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşen panelin Moderatörlüğünü İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı yaptı.

Bahçelievler Kaymakamı İlker Arıkan, Marmara Üniversitesi Mekatronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Akkuş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisadi Sosyal Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala, Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve TEB Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Teber, İstanbul Metro Raylı Sistemler Araç Revizyon Yenileme Müdürü Muhammet Büyükkaba, Tuzla Organize Sanayi Kurucu Başkanı / Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Hancı, öğretmenler ve öğrenciler bu panele iştirak etti. Programın sonunda katılımcılara bir takım sorular yönetildi. Ayrıca konuklara hediyeler takdim edildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı İlker Arıkan, “Ülke insanları olarak teknoloji üretemezsek, yerli üretim yapamazsak geleceğimizi garanti altına alamayız. Eğer ürettiğimiz ürünleri dünyaya ihraç edemezsek, güçlü ekonomiye sahip olamayız. Güçlü ekonomisi olmayan ülkenin toplumu ise güçlenemez. Zengin olmak için üretim yapmak zorundayız. Sanayicilerimizin üretim yapabilmesi için kalifiye elemanlara ihtiyacı var. Buda çocuklarımıza iyi bir eğitim vermekten başlar. Veliler,  çocuklarını orta okuldan sonra meslek liselerine yönlendirirse, çocuklarının geleceğini kurtarabilirler. Meslek liselerinde eğitim alan çocuklar, okuldan mezun olduktan sonra  meslek sahibi olur ve kendilerine uygun sektörlerde iş bulabilirler. Yada kendi iş yerlerini açabilirler. Böylece ülke ekonomisine katkı sağlayabilirler’’ dedi.

İşte panele katılan konuşmacıların görüşleri:

 “İYİ  ÖĞRETMENLERE İYİ PARA VERMELİYİZ”

Abdullah Teber: “Türkiye’nin 200 organize sanayisi var. Bu organize sanayilerinin içinde meslek liseleri oluşturalım istedik. Ancak sadece İstanbul’daki sanayi siteleri içinde meslek liseleri açabildik. Dolayısıyla çok eksiğimiz var. Türkiye’de bu meseleye çok ciddi eğilmezsek, sanayimiz hiçbir zaman şu anki durumundan fazla ileri gitmez. Öğretmenlerimizin durumunu da  iyi para vererek acilen çözmemiz lazım.”

“UZAKDOĞU ÜRETİM METODUNU GELİŞTİREREK BAŞARDI”

Ahmet Kala: “Üretimde belli oranlarda çıtayı yükseltmiş durumdayız. Ancak yeterli seviyede değiliz. Bugün dünyada yeniden yükselen bir Doğu var. Uzakdoğu üretim metodunu geliştirerek başardı. Çin’de teknik meslek okulları çok önemli yer tuttu. Kümelenerek eğitim metodunu buldular. Bizlerde onlar gibi başarabiliriz. 1990’larda Mahmutpaşa ve Laleli, dünyada çok etkin bir bölgeydi. Doğu’nun yükselişi de bu dönemde ortaya çıktı. Balkanlar dahil olmak üzere, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerindeki alıcılar, ceplerindeki parayla Laleli’ye gelmeye başladılar. 1990’lardan sonra Laleli’ye gelenler azalmaya başladı. Laleli’ye gelen Ruslar ve diğerleri, uzak doğu ülkelerine yöneldiler. Çünkü Türk esnaflar, toptan fiyatına ürün sattılar. Çinliler satıcılar ise birlikte hareket ettiler. Belli bir fiyat belirlediler, herkes o fiyat üzerinden sattı. Böylece alıcılar, birlikte hareket eden Çinlileri, tercih etti. Laleli’deki esnaf rekabeti kendi arsında yaptı. Kaybeden ise kendileri oldular. Hatta Çinliler, o dönemde alibaba.com diye bir internet sitesi kurdular. Tüm üreticiler bir araya geldiler ve güç oluşturdular. Ve böyle yükseldiler. Maalesef biz bu modeli yapamadık. Sanayicilerimizin bir araya gelmeleri gerekir. Kümelenen ekonomi ekolünü geliştirmemiz lazım. Bu model Uzakdoğu’nun yükselmesinde en önemli faktördür.”

‘’ MESLEK LİSESİ, MEMLEKET MESELESİ’’

Bilal Hancı: “Türkiye’nin geleceği mesleki eğitim ve yerli üretimde. Bana göre bu çok önemli… Çünkü cari açığımızı ve ihracatımızı artırmak için katma değerli ürünler üretmemiz lazım. Yaklaşık 35 yıldır eğitim içindeyim. Bana göre meslek lisesi, memleket meselesi. Bu meslek eğitimi çok önemli. Başarılı olmak için bir mesleğiniz olması lazım. Okullarda alınan eğitimler çok önemli. Sevdiğiniz eğitimi almanız lazım. Annem böyle istedi. Babam böyle istedi. Komşum böyle istedi, dememek lazım. İnsan sevdiği eğitimi almazsa başarılı olamıyor. Başarılı olamadığında da meslek sahibi olunamıyor. Meslek sahibi olmak insana özgüven veriyor. Mesleğiniz olduğu zaman ekonomik özgürlüğünüz olur. Kıymetli öğrenci kardeşlerim, sizler bilgiyi öğrenecek en güzel yaşlardasınız. Bunun kıymetini iyi bilin. 47 yıldır katma değeri yüksek ürünler yapan bir kardeşinizim. Stajyer öğrencilerin yetişmesi de çok önemli. Öğrencilerimizin öğrenmeleri için mutlaka tatbik etmeleri gerekir. Uzaktan bir şey öğrenemezsiniz. Ancak yaparsanız öğrenirsiniz. Öğretmenler kolaycılığa kaçmamalı. Son sınıfta staj var. Pratiğini uygulamasını almadığınız zaman teorik bilgi de kalıcı olmuyor. Unutuluyor. Maalesef gerçekler böyle. Eğitimde herkese sorumluluk düşüyor. Herkesin empati kurması lazım. Herkesin özeleştiri yapması gerekir. Yeni bir yasa çıkacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi gibi. Öğretmenlere yeterlilik belgesi isteniyor. Bunun kanunlaşmasını beklemeden, gelişen teknolojiye göre kendi bilgilerinizi yenileyin. Meslek okullarında ezbere dayalı eğitim vermeyin. O öğrencilere istenilen bilgiler verilmesi gerekir. Öğrenci sevdiği işe gönül verecek ki, zamanı verimli kullanacak. Ailelerin de özeleştiri yapması lazım. Çocuğunuz üniversite okusun ama bir meslek sahibi olması da çok önemli. Meslek olmadığı zaman çocuk psikolojik olarak kendini iyi hissetmiyor. Velilerin, ‘komşum ne der? Yakınım böyle der? Akrabam ne der’ diye düşünmemesi lazım. Yetişmiş insan gücü ihtiyacımız var. Kısacası, bir büyüğünüz olarak tespitlerimi söyledim.”

‘’ MAKİNİSTLERİN YÜZDE 40’I MESLEK LİSESİ MEZUNU’’

Muhammet Büyükkaba: “Metro İstanbul çalıştığım şirket. İstanbul’daki büyük şirketlerden bir tanesi. Biz İstanbul genelindeki raylı sistemleri işletiyoruz. Şu an, 170 kilometre uzunluğumuz var. Yakın bir gelecekte 450 kilometre uzunluğa ulaşacağız. 840 tane raylı sistem aracımız var. Çok yakın zamanda 1760’lara çıkacak. 14 hattı işletiyoruz. Yakında 17’ye çıkacak. Niye söyledim bunları? Bizim çalışan sayımız 2747. Temizlik sektöründeki dahil ettiğimizde 5000’lere çıkar. 2747 kişinin 1470’i teknik personel. Bu arkadaşlar meslek lisesi mezunu. Meslek yüksek Okulu mezunları var. Yani personelimizin yüzde 40’ı bizimle birlikte. Makinistlerin yüzde 40’ı da meslek lisesinden gelme. Bu şirketin yüzde 60-70’i meslek liselerinden gelen arkadaşlardan oluşmuş durumda. Kendinizi buralara hazırlayın. Bu vizyon doğrultusunda çalışın. Raylı sistem hızla gelişiyor. Diğer meslek dallarında olduğu gibi bizde de nitelikli, donanımlı elemana ihtiyacımız var.”

‘’BİLİM, FEN VE TEKNOLOJİYE DAYALI DÜŞÜNECEĞİZ’’

Prof.Dr. Nihat Akkuş: “Biz kalkınmakta olan bir ülkeyiz. Üretim çok önem arz ediyor. İstihdam ve toplum mutluluğu çok önemli konuların başında gelir. Ülkenin yöneticileri, büyükleri, bizi daha mutlu kılacak, kalkınmış, refah içinde bir ülke haline getirmek için de ellerinden geleni yaparlar. Onların sorumlulukları olduğu kadar, bizlerin de bireysel olarak sorumluluğumuz var. Toplumun birer parçası olarak bir tarafından tutup bir yere götürmeye çalışıyoruz. Ben de meslek lisesi ve teknik öğretmenim. Üretmeyen toplumların acaba bir geleceği var mı? Tarihler sadece savaşlarda kazanan ve kaybedenlerden ibaret değildir. Tarihler, bize insanlığın nasıl geliştiğini de öğreten bir bilim dalıdır. Neden o yıllarda Mezopotamya çok ileri çıkıyor da, diğer bölgeler geri kalıyor. O zamanlarda Hindistan’ı ve Çin’i en önemli ülke yapan şartlar nelerdi. Ne oldu da, o eksen yavaş yavaş Asya’dan Avrupa’ya kaydı. 17 ve 18. Yüzyıllardan başlayarak Avrupa bayrağı ele aldı. Bugün Amerika, dünyadaki ekonomik varlığın çok önemli kısmını kapatıyor. Uzakdoğu’da Japonya o güce biraz yaklaşıyor. Bu ülkeleri üstün kılan nedir? Tamamen üretim. Mezopotamya, çanak çömlek üretiyor. Asya’da Hindistan ve Çin, tarıma dayalı bir üretim yaptı. Avrupa sanayi devrimiyle, hızla üreterek bugünlere geldi. Üretim sistemlerini geliştirdi. Üreten ülkeler kazandı. Üreten ülkenin daha zengin, daha refahı yüksek, daha mutlu olduğunu gördük. Ülkelerin kalkınmışlığını, ülkelerin üretmesi, eğitimle olur. Bugün dünyada üretmek dediğimizde, birkaç ülke var. Japonya, Almanya, biraz da Kore diyoruz. Amerika üretici değil mi? Değişen zamana ve şartlara göre üretmek sadece bir cisimden ortaya çıkarmak olmaktan çıktı. Üretmek, orijinal mali alanları üretmeye yöneldi. Bankacılık, paraya dayalı sistemler oldu. Çin’e Avrupa ve Amerikalı şirketler yatırım yapmaya başladı. Ortada 1.5 milyar nüfus var. Para kazanmak için buraya gittiler. Önce yaparsınız, sonra geliştirirsiniz, sonra da kaliteli ürünler elde edersiniz. Üretim için iyi bir eğitim şart. Biliyor musunuz, cebimizdeki telefonlar için ülkemiz, 5-7 milyar dolar veriyor. Bu parayı Koreli bir firmaya ya da Amerikalı bir firmaya vermeyeceğiz. Yerli bir telefon yapacağız. Milliyetçi olacağız. Bu ülkede yapılan ithalatın insanları işsiz bıraktığını unutmayın. Mutlaka üreteceğiz. Bilim, fen ve teknolojiye dayalı düşüneceğiz. Problemlerin tamamını temel bilimler özünde çözmeye çalışacağız. Nedir temel bilimler? Fizik, kimya, matematik ve biyoloji. Dünyada birçok şey temel bilimler üzerine kurulmuştur.”

‘’KATILIMCILARA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM’’

Panel sonunda bir teşekkür konuşması yapan Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı, “Son yıllarda ülkemizin geleceği adına güzel çalışmalar ortaya kondu. Eğitimin geleceğine dair yeni bir vizyon belirlendi. Bizlerde ‘Türkiye’nin geleceği mesleki eğitimde ve yerli üretimde’ diyerek bir panel düzenledik. İlk defa yaptığımız bu panelde Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren sorunları büyüklerimizden dinleme fırsatı bulduk. Kıymetli konuşmacılarımız görüşlerini beyan etti. Eğitimle ilgili çözüm önerileri sundular. Meslek liselerinin öneminden bahsettiler. Yerli üretime vurgu yaptılar. Çocukları meslek liselerine yönlendirerek geleceğimiz inşaa etmenin mümkün olduğuna değindiler. Kendilerine çok teşekkür ederiz’’ dedi.

EĞİTİM - 19:21 A A
BENZER HABERLER