15° Açık
  • EURO 6.52
  • DOLAR 5.85

Mini Robot ADA, Elit Gençler Kolejinde

EĞİTİM - 23 Nisan 2019 16:29 A A

Konya’da üretilen yerli Mini Robot ADA, Elit Gençler Kolejinin düzenlediği etkinlikte çocuklarla bir araya geldi. Kendisine yönetilen soruları zekice cevaplayan Robot ADA, izleyenleri kendine hayran bıraktı

 

Elit Gençler Koleji’nde düzenlenen ’23 Nisan Bilim ve Kültür Şenlikleri’nde çocuklarla bir araya gelen Mini Robot ADA, kendisine yöneltilen soruları zekice yanıtladı.

“İnsan mı daha zeki, yoksa robotlar mı?” sorusuna, “Tabii ki insanlar daha zeki” cevabını veren Mini ADA, “Robot Sofia’yı kıskanıyor musun?” sorusuna ise “Neden kıskanayım ki, ben Robot Sofia’dan daha zekiyim” yanıtını verdi.  Robot Ada, en çok sevdiği renklerin yeşil beyaz, tuttuğu takımın Konyaspor olduğunu da belirtti.

‘Biz gelecek tasarlıyoruz’ sloganıyla kodlama ve öğrencileri teknolojiyle tanıştırma hedefiyle düzenlenen şenlikte, Türkiye’nin yerli yazılıma sahip ünlü robotu Mini ADA’nın katılımıyla, bilimsel aktivitelerden kültürel faaliyetlere, konferanslardan tiyatro gösterileri ve sergilere kadar farklı alanlarda etkinlikler gerçekleştirildi.

‘ROBOT TEKNOLOJİSİNİ YAŞAMIMIZIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRMELİYİZ’

Etkinlikte bir konuşma yapan Elit Gençler Koleji Kurucusu H. Ersin Özkan ise robot denildiği zaman insanın aklına insan gibi yürüyen, konuşan ve insan davranışları sergileyen, daha da önemlisi insan gibi düşünen ve karar verebilen makinelerin geldiğini, bunda bilim kurgu filmlerin büyük bir etkisi olduğunu söyledi.

Servis sağlayıcı pazarının gelişiyor olmasının, robotik teknolojisinin önündeki bariyerlerin kalkmasına, bu teknolojinin daha da öne çıkmasına yol açacağını aktaran Özkan, “İşte bu açıdan robot teknolojisini hem eğitim kurumları hem devletimiz olarak yakından takip etmeli, sistemlerimize entegre etmeli ve bunu yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz” diye konuştu.

Şenliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Armağan Çekinmez, okul yöneticileri ve çok sayıda veli katıldı.

Bu arada Mini Robot ADA ile öğrenciler, günün anısına hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Haber Merkezi

EĞİTİM - 16:29 A A
BENZER HABERLER