12° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.40
  • DOLAR 5.79

Muhtarların faturası Meclis Üyelerine kesildi

2018 yılında Bahçelievler Belediyesi’ni denetime tabi tutan Sayıştay, ilçede yer alan muhtarlara ödenen parayı Meclis Üyelerinden geri istedi. Meclis üyeleri bu karara itiraz etmeye hazırlanıyor
SİYASET - 11 Eylül 2019 16:35 A A

Bahçelievler Belediyesi’nin 2018 yılında ilçede yer alan 11 mahalle muhtarına ödediği 132 bin lirayı Sayıştay mevzuata aykırı buldu. Bahçelievler Belediyesi Meclisi’nin ortak kararıyla muhtarlara üç ayda bir verilen 3 bin liralık nakdi bedelin faturası eski Belediye Başkanı Osman Develioğlu ile birlikte AK Partili ve CHP’li meclis üyelerine kesildi.

İTİRAZ SÜRESİ 30 GÜN

Kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle Sayıştay, imzası bulunan ilgili kişilere tebligatlarını gönderdi. Sayıştay’ın tebligatları 6085 sayılı Sayıştay Kanunu’nun 48’nci maddesine istinaden taraflara posta yoluyla iletti. Sayıştay, savunmada duruşma talep etmedi. İlgili kişilerin Sayıştay’a 30 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

‘FATURA BİZE KESİLDİ, ÜZGÜNÜZ’

Bu karar karşısında şaşıran Belediye eski Meclis Üyeleri, itiraz yapmaya hazırlanıyor. Sayıştay ise gerekçeli kararında Belediyelerin, muhtarlıklara para değil, personel desteği yapabileceğini belirtiyor. 

Belediye Meclis Üyeleri de bu konuda şunları söylüyor: “Bahçelievler Belediyesi Meclis kararıyla muhtarlara nakdi yardım yapıldı. Sayıştay’ın denetimlerinde bu karar doğru bulunmadı. Ve bizlerden bu para tahsil edilmek isteniyor. Kişi başı 3 bin liraya tekabül ediyor. Zaten bir belediye meclis üyesi bir yılda maksimum 22 toplantıya katılıyor. Meclis toplantılarına katılarak aldığımız para vereceğimiz cezaya denk gelmiyor. Muhtarların faturası bize kesildi. Üzgünüz.”

 

SİYASET - 16:35 A A
BENZER HABERLER