Açık
 • EURO 6.30
 • DOLAR 5.56

Optik sektörünün deneyimli firmasından 35. Yıl indirimleri

SAĞLIK - 3 Eylül 2018 12:56 A A

Bahçelievler Yenibosna semtinin ilk optikçilerinden Fulya Optik, 35. Yılını kutluyor. Yılların deneyimli firmasının sahibi Selami Azaklı ile optik sektörü hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Azaklı, dünyaya açılan penceremiz gözlerimizin ne kadar önemli olduğunun altını çizerek, ucuz gözlüklerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Fulya Optik, 35. Yıla özel indirimler olacağı müjdesini verdi.

 

Fulya Optik sahibi Selami Azaklı’yı tanıyabilir miyiz?

Ordu Ünye doğumluyum. 35 yıldır optik sektöründeyim. Evli iki çocuk babasıyım. Eminönü Sirkeci’de toptan olarak başladığım bu sektöre yıllarını veren bir emektarım.  Şu anda Yenibosna’da hizmet vermekteyiz. Biz Bahçelievler’e Bahçelievler de bize alıştı. Saygı ve sevgi çerçevesinde firmamızda hizmet ediyoruz.

Kaç yıldır bu sektördesiniz?

Otuz beş yıldır bu sektördeyim. Optik sektörüne Sirkeci’de çerçeve toptancılığıyla başladım. Burada yaklaşık 10 yıl toptancılık yaptım. Ekonomik olarak güzel paralar kazandım. Dürüstlük ilkemizden şaşmadık. Halkımıza optik sektöründe elimizden geldiğince hizmet ettik. 10 yılın sonunda edindiğimiz sermayeyle bu defa perakende satmaya başladık. O günden beridir de kendi yağımızla kavruluyoruz. Benden sonra oğullarım bu tezgâhı devam ettirecektir inşallah. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

Optik sektörünün sorunları nelerdir? Çözüm önerileriniz?

Türk optik sektörü eskisi gibi pek iç açıcı değil. Gözlük başına emekli ve çalışana 40 TL gibi az bir ücret ödeniyor. İnsanlar bu durumdan dolayı muzdarip. Optik camiası olarak biz de memnun değiliz. Her sene bir yenilik oluyor. Bunlara yetişmekte güçlük çekiyoruz. Mesela bir caddede birçok optikçi bulunabiliyor. Bunlara bir sınırlama getirilmesi lazım. Ciddi bir denetim şart. Çünkü insan sağlığı şakaya gelmez. Dünyaya açılan penceremiz gözlerimiz. Bu yüzden optikçilere büyük önem verilmeli. Ucuz gözlükler satılmamalı. Önüne gelen herkes bu işi yapmamalı. İnsanlar optikle ilgili bir altyapısı olmadan hemen para kazanmak amacıyla bu sektöre giriyor. Ve hemen bir dükkân açıyor. İlk önce işini seveceksin, sonra saygı göstereceksin. Akabinde de başarılı olacaksın.

Son teknolojiyle gelişen gözlükler insanlara neler katar? Biraz da bundan bahseder misiniz? 

Teknolojinin gelişmesi dünyaya açılan penceremizi aydınlatıyor. İleri teknoloji ürünü gözlükler de bize iş olarak yansıyor. Gözlüğün camı kadar çerçevesinin de önemi büyük. İnsanlar tarz olarak çerçeveye de dikkat ediyorlar. İyi bir gözlük insanın şeklini ve tarzını değiştirir. İyi bir gözlüğe sahipseniz hem tarzınız hem de görmeniz çok iyi olacaktır.

Gözlüklerde fiyat aralığınız nasıl? 

Gözlükle ilgili fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Ucuzu da var pahalısı da. Sokaktan gözlük alırsanız 10 TL’den başlar. Optikçiden alırsanız bu rakam yukarı çıkar. Optikçilerin konumu da burada çok önemli. Çünkü dükkânların giderlerini göz önünde bulundurursak bu semte göre değişkenlik gösterir. Bizdeki gözlükler hem gözlere hitap eder, hem de cebe. İsteyen de bizden alışveriş yapabilir. Ama şunu unutmadan belirtmek isterim. Optikte marka olmak da çok önemlidir.

Optikte yabancı markaların çokluğunu biliyoruz. Son yıllarda Türk optik sektörü ne durumda?

Optik sektöründe Türk firmaları son yıllarda büyük ilerleme kaydetti. Dünyaca ünlü optik firmalarının Türkiye’de fabrikaları mevcut. Türk firmaları da kendi üretimini yapıyor. İnşallah dışarıya muhtaç olmayız. Kendi ürünlerimizi kendimiz yaparız. Bana göre Türk firmaları şuna dikkat etmeli… Pahalı ürün satmamalı. Halkımıza kaliteli ve ucuz ürünler sunabilmeli. Yani sürümden kazanılmalı.

Müşteriler gözlük alırken nelere dikkat etmeli? Bir de seyyar olarak satılan ucuz gözlüklerdeki tehlikeler neler?

Gözlük seçerken yüz yapısına azami dikkat edilmeli. Alınacak gözlük burun yapısına ve gözaltı boşluğuna uygun olmalı. Tüketici gözlük alırken buraya dikkat etmeli. Hatta optikçiden destek almalı. Halkımıza çok önemli bir uyarıda bulunmak isterim. Sokaklarda satılan gözlüklerden uzak durun. Ucuz gözlükler genel olarak yurt dışından kaçak yollardan ülkemize sokulmuştur. Marka gibi gösterilebilir. Ancak sahte olup olmadığını anlayamazsınız. Bu gözlükler aldığınızdan gözlerinizden olma ihtimali de vardır. Bu ucuz gözlükler, katarakt, retinadaki hücrelerde bozulma ve sarı nokta hastalığı yapabilir. En önemlisi de bu gözlüklerin çerçeveleri ucuz maddelerden yapıldığı için kanserojen içebilir. Dikkatli olmakta fayda var. İngilizlerin şu sözünü etmeden geçemeyeceğim: Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Sattığınız kaç çeşit marka gözlük var? Kalite ve ürün anlamında en iyi marka hangisidir?

Birçok markanın ürünlerini satıyoruz. Bazen bir bakıyorsunuz, az duyulan bir markanın cam kalitesi popüler bir markadan daha iyi çıkabiliyor. Bunu da biz optikçiler anlıyoruz. Müşterilere tavsiye ediyoruz. Halkımız hem fiyat olarak hem de kaliteli bir ürüne sahip oluyor. Burada marka belirtmek uygun değil. Müşterilerimiz arzu ederse Fulya Optik’e bekleriz.

İnsanlar güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli?

Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilirsiniz. Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olmasına dikkat edin. Gözlüğün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli olan camlar, gözün zararlı ışığı geçirmesine engel olur. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Bunun dışında camlarda doğru renk ve ton seçimine de dikkat edilmeli. Örneğin, eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli camlı gözlükler kullanın. Güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir. Buna karşın yeşil, gri ve kahverengi camlar, bu renk saptırmasını en aza indirecektir. Camlar kadar çerçevenin doğru seçimi önemlidir. Güneş gözlüğü seçimi yüz şekline göre yapılmalıdır. Yüze oturan ve insanı rahatsız etmeyen çerçeveler tercih edilmelidir. Aşırı büyük veya aşırı küçük çerçeveler yerine göze ve yüze tam oturan, herhangi bir harekette düşmeyecek türde çerçeveler tercih edilmelidir. Aynı zamanda göze batma tehlikesine karşı çerçeve tasarımında sivri köşeler olmamalıdır. Numaralı gözlük ya da lens kullanan kişilerin güneş gözlüklerinin de numaralı olması gerekir. Satın aldığınız güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

35 yıldır optik sektöründe hizmet veriyorsunuz. 35. yıla özel indirimleriniz olacak mı?

İndirimlerimiz sezon boyu sürüyor. Yaz aylarında güneş gözlükleriyle ilgili indirimlerimiz, kışın da optikte indirime gidiyoruz. 35 yıla özel bir çalışma içindeyiz. Halkımız, sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip ederek indirimlerden faydalanabilir.

Bahçelievler halkının Fulya Optik’i tercih etmesi için birkaç neden söyler misiniz?

Bizim ilkemiz dürüstlük üzerine kurulmuştur. Kaliteli ve uygun fiyatta optik satmaktayız. İnsanların sağlığını bozacak ürünlerden kaçınıyoruz. Ve bizim kullanmadığımız ürünü de müşterimize tavsiye etmiyoruz. Müşterilerimize samimiyetle yaklaşıyoruz. Biz halkımızı müşteri gözüyle değil, bir aile gibi görüyoruz. Bahçelievler halkının bizi tercih etmesi bizi onurlandırıyor. Halkımızın bugüne kadar bize gösterdiği teveccühe layık olmak için çabalıyoruz.

Fulya Optik olarak yeni şubeler açmayı planlıyor musunuz?

İlerleyen yıllarda yeni şubeler açmak planlarımız arasında var. Ülkemizin ekonomik durumu çok önemli. Gidişata göre de bunu değerlendirebiliriz. Yeni şubeler açtığımızda bunun duyurusunu yapacağız.

Röportaj: Engin Öder-Murat İnci

SAĞLIK - 12:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  Bahçelievler Rizeliler Derneği’nden büyük vefakarlık
  İlçenin köklü derneklerinden Bahçelievler Rizeliler Derneği, terfi olan ilçe emniyet görevlilerine kahvaltı verdi. Bu kahvaltıda ilçe protokolü de hazır bulundu İşadamı Mehmet Mercan’ın başkanlığını yaptığı, Kadın Kolları Başkanı Fatma Akgün’ün organize ettiği Bahçelievler Rizeliler Derneği, Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün’e, terfi olan Rizeli Müdür Yardımcıları Şermin Köksal ve Abtullah Aslan’a muhlama ikram etti. […]
 • 02
  Şermin Köksal yeni görev yerine uğurlandı
  İlçenin aktif Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) Bahçelievler Rizeliler Derneği, Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden tayini çıkan Rizeli Şermin Köksal’ı uğurladı. Anıların paylaşıldığı veda programına ilgi yoğundu   Bahçelievler Rizeliler Derneği, Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Ulaştırma Şube Müdürü olarak terfi eden Şermin Köksal’ı yeni görev yerine veda kahvaltısıyla uğurladı. Rizeli Şermin Köksal, kendisine […]
 • 03
  İYİ Partili kadınlardan ziyaret
  İYİ Parti (İP) Bahçelievler Teşkilatı Medya Birimi, Bahçelievler Express Gazetesini ziyaret etti. Ziyarete Medya Birimi görevlileri:Gülay Altınsoy, Hacer Bulut ve Fatma Er katıldı. Tanışmak için ziyarette bulunduklarını belirten medya birim görevlileri,  partinin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 24 Haziran’da yapılacak Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimine hazır olduklarını ifade eden Medya Birim görevlileri, Genel Başkanları Meral Akşener’e vatandaşların ilgisinin […]
 • 04
  2 bin 500 kadın Galip Karayiğit’i bağrına bastı
  Bahçelievler Kadınlar Platformu, Şirinevler Mahallesi Muhtarı ve Bahçelievler Belediye Başkan Adayı Galip Karayiğit’i ağırladı. Yaklaşık 2 bin 500 bayanın karşıladığı Karayiğit, salona alkışlar eşliğinde geldi. Bütün masaları tek tek dolaşan Karayiğit, bayanlar ile yakından ilgilendi. Belediye meclis üyesi adaylarının sırayla tanıtıldığı programda Karayiğit, önemli açıklamalarda bulundu. Bizler aynı ilçede sorunlar ile dertleşen insanlarız diyen Karayiğit, […]
 • 05
  Galip Karayiğit şahlandı
  Bahçelievler belediye başkan adayı Galip Karayiğit, Demokrat Parti’den aday olduğunu resmen ilan etti. İlçe binasında DP rozeti takılan Karayiğit, daha sonra balkondan kalabalığı selamladı. Binadan aşağı inen Karayiğit, partililerle birlikte halay çekti. Karayiğit’i bu özel günde eşi de yalnız bırakmadı. Partililer, tanıtım boyuncu ‘Galip başkan’ sloganları attı    Uzun zamandır 31 Martta yapılacak Yerel ve […]

GÜNLÜK BURÇLAR

ANKET

Bizi nereden duydunuz ?
 • Gazeteden
 • Reklamlardan
 • Firmalardan
 • Arkadaşımdan
SONUÇLAR