10° Açık
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.05

Özgür Çelik: partimizin kuruluşunu gururla kutluyoruz

CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik, partinin kuruluşunun 96. Yıl dönümünde bir mesaj yayınladı. Atatürk ve arkadaşlarını rahmetle yâd eden Çelik, CHP’nin kimsesizler partisi olduğunu söyledi
SİYASET - 9 Eylül 2019 15:59 A A

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP), 96’ıncı kuruluş yıl dönümünü etkinliklerle kutlanıyor.

Partinin kuruluşu ile ilgili bir mesaj yayınlayan CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik, şunları söyledi: “Bugün partimizin 96. Kuruluş Yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi 09 Eylül 1923’de Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları tarafından kuruldu. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘’Benim iki eserim vardır, birisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir’’ diyerek Cumhuriyeti bizlere emanet etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir parti değildir. Partimiz Kuva-yi Milliyecilerin yani emperyalist işgale karşı yoksulluk içerisinde mücadele veren Milli Direniş Örgütü’nün savaş meydanlarında kurduğu bir partidir. Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi kimsesizlerin kimsesidir.

Partimiz, saltanatı kaldıran, ulusal birliği sağlayan partidir. Bugün ülkemizde işçilerin, emekçilerin çocukları ülke yönetiminde söz sahibi olabiliyorsa bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin sayesindedir.

Partimiz ülkemizde çağdaşlığın, eğitimin, bilimin öncüsüdür. Cumhuriyet kurulmadan önce ülkemizde okuma yazma bilenlerin sayısı sadece yüzde 2,9’du. CHP öncülüğünde başlatılan eğitim seferberliği ile Köy Enstitüleri kurulmuş 10 yıl içerisinde okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 32 ye yükselmiştir.

Halk evleri ile toplum sanatla tanışmış, kültür devrimi gerçekleşmiştir. Bilim, sanayi ve ekonomi alanında da devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmıştır.

Medeni Kanun çıkartılmış, kadına seçme seçilme hakkı, eğitim hakkı, miras hakkı ve boşanma hakkı gibi yurttaşlık hakları Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilmiştir.

Partimiz bu topraklara demokrasiyi getiren partidir. Cumhuriyet Halk Partisi tek partili hayattan çok partili hayata geçişi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde denemiş, Milli Mücadele kahramanı Partimizin 2. Genel Başkanı İsmet İNÖNÜ döneminde gerçekleştirmiştir.

CHP ülkemizi Sosyal Demokrasi’yle tanıştıran ve Türkiye’de halk yararına tüm dönüşümlerde imzası olan partidir.

Kuruluşunun 96. Yılında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde Cumhuriyetin ve demokrasinin kalesi Cumhuriyet Halk Partisi yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Partimizin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı genel seçimlerde de sağlayarak, eşitliğin sağlandığı, kimsenin ötekileştirilmediği, demokrasi, insan hakları ve barışın egemen olduğu günleri ülkemize armağan edeceğiz. Herkesin mutlu olduğu, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, refah ve huzur içinde bir Türkiye’yi hep birlikte kurcağız.

Hak, hukuk, adalet mücadelemiz hiç durmadan devam edecek.  İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun dediği gibi ‘’Saray vesayeti son bulana, hukukun üstünlüğü sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğiz.’’

Kuruluşumuzun 96. Yılında Ülkemizin ve Partimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarını bir kez daha rahmetle anıyor, tüm halkımızı saygıyla selamlıyorum.

SİYASET - 15:59 A A
BENZER HABERLER