10° Açık
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.05

Sağlıklı besinlere ‘yeşil ışık’ yak

‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimlerinin ilkini Bahçelievler’den start veren Türk Böbrek Vakfı, sağlıklı yaşamanın, sağlıklı gıdalardan geçtiğini belirtti
SAĞLIK - 10 Ekim 2019 18:02 A A

Türk Böbrek Vakfı tarafından hayata geçirilen “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimlerinin ilki Bahçelievler Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı. Akif Emre Kültür Merkezi’ndeki programa Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, Vakıf ve Diyaliz Merkezleri Koordinatörü Lütfi Kona, Enka Okulları Temsilcisi Turgay Yılmaz ve kadınlar katıldı. Türk Böbrek Vakfı Koordinatörü Ayşe Onat, sağlıklı beslenmeyle ilgili bir sunum yaptı. Eğitimde, sağlıklı beslenmenin yanı sıra uygulaması ertelenen “Okul Gıdası Logosu” çalışmasının güncel durumu ve ebeveynlerin bireysel olarak neler yapabileceği de masaya yatırıldı.

GIDA PAKETLERİ RENKLENDİRİLECEK

01 Ekim 2020 tarihinde zorunlu olarak uygulamaya girecek olan “Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketiciyi Bilgilendirme Yönetmeliği’nde”, paketli işlenmiş gıdaların içerik etiketlerinde, değerlerin trafik ışıkları şeklinde, renklendirilerek tüketicilerde farkındalık oluşturmanın önemi vurgulandı.

TUZ BÖBREKLERE ZARAR VERİYOR

Böbrek Sağlığının Korunması adına, aşırı kalori, tuz ve şeker tüketimine bağlı olarak gelişen hastalıklar her yıl önemli bir oranda artış gösteriyor. Ülkemizdeki 3 milyondan fazla obezite hastasının 1,8 milyonunu 18 yaş ve altındaki çocuklar oluşturuyor. Her yıl % 8 oranında artan bu böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Uzmanlar obezitenin önüne geçmek için beslenme alışkanlığının mutlaka değiştirilmesi önerisinde bulundu. Doktorlar, özellikle okul çağındaki çocukların beslenme alışkanlığı değişirse, birçok hastalığın da önüne geçilebileceğini iddia etti.

‘OKUL GIDA LOGOSU RAFA KALKMAMALI’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, okullarda satılan gıdaların üzerine yapıştırılacak okul gıda logosunun rafa kalkmaması gerektiğini söyledi. Erk, üç beyaz (un, şeker ve tuz) uzak durulmasını da tavsiye etti.

BAŞKAN’DAN DOĞAL MARKET MÜJDESİ

Bu arada Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Bahçelievler’de tamamen doğal ürünlerin satılacağı Tarım Kredi Marketi açılacağı müjdesini verdi. Bahadır, kadınların ileride daha fit olabilmeleri için spor yapmalarının altını çizerek, “Bahçelievler’de 50 bin kilo ver kampanyası başlatacağız. Tüm komşularımızı bu kampanyaya davet ediyorum” dedi.

SAĞLIK - 18:02 A A
BENZER HABERLER