14° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.47
  • DOLAR 5.81

SVG Saat, yüklü miktarda doları TL’ye çevirdi

DÜNYA - 17 Ağustos 2018 16:41 A A

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak veren SVG Saat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Göngörür, yönetimin aldığı olağanüstü kararla doları Türk Lirası’na çevirdi. Yurt dışına ihracat yapan firmanın, gelen dövizleri de aynı anda TL’ye çevireceği öğrenildi. SVG Saat, ekonomideki dalgalanma bitene kadar ithalatı da durdurduğunu açıkladı

 

Türkiye’ye son yılların en büyük ekonomik saldırıları başlatıldı. Emperyalist ülkeler ABD ve işbirlikçileri tarafından kur üzerinden yapılan spekülatif oyunlarla ülkemizin ekonomisi çökertilmek isteniyor. Dolar bir gecede hızla yükselip müdahaleyle indirilmekte. Bu sarmaldan kurtulmak için Başkan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara çağrıda bulunarak yastık altında bulunan dolarların ve Euroların bozdurulmasını talep etti. İhracat ve İthalat yapan duyarlı işadamları bu çağrılara hemen cevap verdi. Döviz bürolarına akın eden vatandaşlar, dövizlerini Türk Lira’sına çevirdi. İşte bunlardan bir tanesi de SVG Saat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Göngörür oldu.

‘ÜLKEMİZ BU BADİRELERİDE ATLATACAKTIR’

İstanbul’da 9 şubesi ve üç de sağlık merkezi yer alan firmanın sahibi Göngörür, ellerinde bulunan yüklü miktardaki dolar dövizi Türk Lirası’na çevirerek ülkeye katkı yaptı. Başkan Erdoğan’ın çağrısını duyar duymaz harekete geçen Orhan Göngörür şunları söyledi: “Küresel güçler 15 Temmuz’da canımıza kast etti. Şimdi ise dolar operasyonuyla malımıza kast ediyor. Darbe gecesi nasıl dik durduysak, şimdi de Başkanımızın etrafında kenetlenerek ülkemizde bu suni küresel operasyona izin vermeyeceğiz. Türk insanı birlik ve beraberlik içinde nasıl tek yumruk oluyor, bunu dünyaya bir kez daha göstereceğiz. Onurlu dik duruşumuz dosta güven düşmana korku vermektedir. ALLAH’ın izniyle bu ekonomik bunalımdan da tez zamanda kurtulacağımızı ümit ediyoruz. Kendi paralarıyla dünyaya hükmedeceğini zannedenler yanılacaklar. Allah’ın da bir hesabı olduğu ve biz Müslümanlara yardım edeceğine inanıyoruz. Kimse merak etmesin, İslam’ın son kalesi Türkiye’dir. Ülkemiz, Müslüman coğrafyadan aldığı destekle bu badireleri de atlatacaktır. Ülkemizin kıymetini daha iyi anlamak isteyenlere de yurt dışına gitmelerini tavsiye ediyorum. Medeniyeti savunanlar, oralarda insanların ne kadar acımasız olduklarına şahitlik edeceklerdir. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavardır.”

DÖVİZ BOZDURANA BEDAVA SAĞLIK HİZMETİ

Ataköy 5.Kısım’da, Medical Park Hastanesi’nde ve Çamlık Hastanesi’nde Chiropody Ayak Sağlığı Merkezleri bulunan Orhan Göngörür, 500 doları Türk Lirası’na çeviren ve makbuzu getiren herkese ücretsiz ayak sağlığı hizmeti verileceğini bildirdi.

DÖVİZ BÜROLARININ ASIL SAHİPLERİ KİMLER?’

Bu arada döviz bozdurmak için Kapalıçarşı’ya giden Orhan Göngörür ve Bahçelievler Express Gazetesi İmtiyaz Sahibi Engin Öder, döviz bürolarının cevapları karşısında şoke oldu. Dövizciler, dolar bozmakta nazlanırken, bazıları ise hiç kabul etmedi. Gazeteci Engin Öder, Orhan Göngörür’ün döviz bozdururken bu anı fotoğraflamak istedi. Esnaf bunu da kabul etmedi. Bunu haber yapacağını söyleyen Öder’e ise ‘Canın ne istiyorsa yapabilirsin. Siz bilirsiniz’ dendi. Ülke böylesine bir krizin eşiğindeyken esnafın bu vurdumduymaz tavrı karşısında Göngörür ve Öder şaşkınlıklarını gizleyemedi.

YATIRIM İÇİN ONAY BEKLİYORUZ

Mardin’e saat kayışı ve aksamlarının yapılabilmesi için adım attıklarını belirten SVG Saat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Göngörür, “Eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ın öncülüğünde Mardin’e yapılacak teşvik programına katılım gerçekleştirdik. Burada 3 milyonluk bir yatırım için karar aldık. Teşvikten yararlanabilirsek, hizmete sunacağız. Bunun için hükümet yetkililerimizin onayını bekliyoruz. Ümit ediyorum ki, üretim konumuna geçtiğimizde ithal eden değil, ihraç eden konuma geçeceğiz.” diye konuştu. 

ORHAN GÖNGÖRÜR KİMDİR?

1979 Mardin Derik doğumlu olan Orhan Göngörür evli. SVG Saat İhracat ve İthalat Şirketi’nin yanısıra Chiropody Ayak Sağlığı Kliniği sahibi olan Göngörür, orta seviyede İngilizce biliyor. Refah Partisi, Fazilet Partisi ve en son da AK  Parti’nin çeşitli kademelerinde aktif siyasete devam etmektedir. Göngörür, 27. Dönem AK Parti 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. Orhan Göngörür, halen birçok Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’larda aktif görevde bulunuyor. Göngörür ayrıca da İstanbul Saatçiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi.

Haber: Engin Öder/ Murat İnci

DÜNYA - 16:41 A A
BENZER HABERLER